Knjižničarka: Bernarda Šeligo, prof. HJ i književnosti i dipl. knjižničarka

tel.:  049 382 156
e-mail: knjiznica@ss-pregrada.skole.hr

RADNO VRIJEME KNJIŽNICE u nastavnoj godini 2016./2017.:

PON, UT, ČETV i PET 9,00-15,00; SRI 13,00-19,00

U vrijeme ljetnog odmora učenika  radno vrijeme KNJIŽNICE je od 8,00 do 14,00 sati, svakim radnim danom (GO knjižničarke je od 17.7. do 16.8.)

KNJIŽNIČNE USLUGE

• boravak u knjižničnoj čitaonici (10 naslova časopisa) - slobodno vrijeme i ostvarivanje INA, projekata, radionica)
  • posudba knjižne građe  LEKTIRA, STRUČNA, PRIRUČNA, ZABAVNA i PSIHOLOŠKO PEDAGOŠKA ZBIRKA
  • PRESLIKA članaka iz časopisa i referentne zbirke
  • računala za korisnike s pristupom Internetu (4 kom)
  • nastavni satovi s knjižničarkom (u vrijeme SR) - obrazovanje za informacijsku i knjižničarsku pismenost (suradnja s razrednicima)

Informacijska pismenost je usvajanje znanja, spretnosti i navika za stjecanje, vrednovanje, korištenje i prezentiranje informacija iz različitih izvora. Učenici upoznaju: vrste knjižnične građe, vrste informacija koje im se nude, izvore informacija i njihovu ulogu, upoznaju referentnu literaturu, periodične publikacije, knjižnične kataloge, sisteme za pretraživanje informacija u on-line bazama podataka, publicirane i nepublicirane izvore, sadržajnu klasifikaciju, bibliografsku strukturu te upotrebu informacijske tehnologije; izradu i oblikovanje rezultata istraživačkog rada i učenja.

POSUDBA KNJIŽNE GRAĐE

•  Rok posudbe je 3 tjedna (= datumu na datumnici u posuđenoj knjizi)
•  4. tjedan je rok opomene za vraćanje / produženje posudbe
•  odjednom se posuđuju najviše 2 knjige, od toga samo 1 iz lektirnog fonda; ako nema više traženog naslova na polici - učeniku koji ima zadužen takav naslov neće se produljiti rok posudbe.
•  za oštećene i izguljene knjige naplaćuje se naknada prema Pravilniku knjižnice

SAT U KNJIŽNICI / KNJIŽNIČARKA NA SATU RAZREDNIKA

·        Što sve možemo u školskoj knjižnici (naše usluge, članstvo; prava i dužnosti; knjižnični bonton: posudba i čuvanje građe; uporaba čitaonice; računala i druge usluge).
·        Upoznavanje s knjigom (opis; naslovna strana, podaci o izdanju) i kataloški opis (signatura, snalaženje na knjižnim policama); Korištenje referentne zbirke u knjižnici: enciklopedije, rječnici,.
·        Korištenje časopisa, elektroničke građe i interneta u istraživačkom radu. Popis literature. Čitanje predgovora i pogovora; korištenje interneta; recentne web-stranice; rad na uredskoj pismenosti
·        izrada referata, citiranje i parafraziranje korištenih izvora znanja;  JAVNI NASTUP: govor, predavanje, izlaganje
·        Izrada bilježaka, izrada koncepta – sažimanje.
·        Popunjavanje OBRAZACA: UPLATNICA, OGLAS, POTVRDA i dr.
·        Referalna zbirka (upoznavanje, snalaženje; bilježenje podataka o korištenoj literaturi). ;   Citiranje i izrada popisa korištene literature.
·        Kako napisati MOLBU, ZAPISNIK, BIOGRAFIJU, SEMINARSKI RAD (za svaki oblik 1 nastavna jedinica); knjižnični katalozi i elektronske baze podataka

Izrada završnog rada.

Elektronska pošta i internet
• Kako pišemo mail: pravila ponašanja u e-pošti;  rad s porukama (čitanje, pisanje, privitci, organizacija, upravljanje i zaštita od virusa)